מה עדיף ריצה או הליכה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תוכן עניינים

אורח החיים המודרני מביא עימו נוחות מרובה אך גם השפעה בריאותית לא רצויה. רבים מוצאים את עצמם יושבים לאורך שעות, אם זה במשרד, אם זה במכונית, מול המחשב ובכל מקום. הגוף שלנו נועד בשביל לזוז ולכן, ישיבה וחוסר תנועה גורמים אט אט להתנוונות. אז מה עושים? זזים. שתי האפשרויות העיקריות לשפר את הבריאות ולחזק את הלב הן ריצה מצד אחד והליכה מצד שני. אבל מה עדיף והאם בכלל ישנה תשובה חד משמעית? באדיבות ריפיט, כל התשובות לשאלה המסקרנת.

ריצה היא ספורט והליכה לא, האמנם?

חובבי ריצה עשויים שלא בצדק לזלזל במשמעות הפיזיולוגית של הליכה. לכן, עוד לפני שנראה מה עדיף ריצה או הליכה, קבלו כמה עובדות. מחקרים מראים באופן נחרץ שגם להליכות ישנה תועלת בריאותית ורפואית. מדובר בפעילות ספורטיבית, במיוחד כאשר מקפידים על שגרה קבועה. הליכות של כחצי שעה עד שעה ביום משפרות את כל המדדים. זרימת הלב משתפרת, הלב מתחזק, הריאות עובדות הרבה יותר טוב. זוהי בשורה חשובה מכיוון שכושר הינו תהליך שנבנה בהדרגה. וגם מי שלא מסוגלת לבצע ריצות ארוכות יוכל להתחיל לבנות כושר ובריאות אם יקפיד על הליכות.

מה עדיף? תלוי בגיל ובפרופיל האישי

לא ניתן לומר שריצות עדיפות על הליכות, בכל זמן, בכל מקום ובכל גיל. אפשר לומר במידה רבה של ביטחון שעבור אנשים בעלי בריאות תקינה וללא שום בעיות בריאות, פעילות של ריצה תהיה טובה מאוד מבחינה נפשית ומבחינה גופנית. יחד עם זאת, הליכות כתחליף יכולות להיות לא פחות טובות, במיוחד אם קיימת מניעה לבצע ריצות באינטנסיביות משמעותית. אפשר לחדד זאת כך: אם אתם אנשים צעירים, יתכן שתרגישו כי הליכה לא מספיק מאתגרת אתכם. יתכן שתרגישו כי אתם מחפשים משהו בעצימות יותר גבוהה, עם פרץ אדרנלין גבוה. אם אתם אנשים יחסית מבוגרים, אם הרבה זמן לא עסקתם בספורט, לפי הגיל והפרופיל האישי שלכם, הליכות תהינה מקום טוב מאוד להתחיל בו.

מה עדיף ריצה או הליכה

מה עדיף ריצה או הליכה

מה עדיף ריצה או הליכה

מה אומרות הברכיים שלכם

אם אתם אוהבים כללי אצבע, יש לנו עוד כלל מצוין בשבילכם. כדי להחליט מהיכן להתחיל, הליכה או ריצות, הפנו את תשומת לבכם לברכיים שלכם. במידה ואתם סובלים מכאבי ברכיים או שאמרו לכם שיש לכם שחיקה בסחוס, לא כדאי להעמיס יתר על המידה. הליכות יאפשרו לכם להפיק את התועלת של פעילות גופנית מבלי לגרום לשחיקה נוספת. יחד עם זאת, אם הרופא מאשר לכם לבצע פעילות יותר מהירה, תוכלו לשלב בין ריצות לבין תרגילי חיזוק ברכיים.

כלל נוסף, התייחסו לגיל שלכם, גיל ממשי או גיל ביולוגי. ככל שמתחילים להתאמן בגיל צעיר יותר, כך ניתן להעדיף פעילות יותר מהירה ואינטנסיבית. אם רמת הכושר התחילי יחסית נמוכה, עדיף להתחיל עם תנועה במהירות לא גבוה. בהמשך, אפשר להעלות את מספר האימונים או להגביר את הקצב.

אם התחלתם לשלב פעילות של ריצות הקשיבו תמיד לגוף שלכם. תמיד היו קשובים לגב, לכפות הרגליים, לברכיים וליתר המפרקים. במידה והבחנתם שכפות הרגליים כואבות, נסו לעבור לפעילות פחות אינטנסיבית עד שהמצב ישתפר. בזמן פעילות יותר מהירה, אנשים נוטים להתייחס להישג, לתוצאה הסופית ולא לתנועות נכונות ומדויקות. בהליכות, הגוף נוטה להתקדם בצורה יותר טבעית, גם מבלי להקדיש לכך תשומת לב.

מה אומר המשקל שלכם

מכירים את מושג ה-BMI? מצוין. אם ה-BMI שלכם תקין ואין לכם שום מחלות רקע, הרווחתם ואתם יכולים לפצוח בשגרה של אימונים מכל סוג הרצוי לכם. אבל אם אתם סובלים מעודף משקל ורוצים להגיע למשקל תקין, אל תנסו להתחיל עם פעילות מוגזמת. ככל שהמשקל גבוה יותר ביחס לתקין, כך עדיף להתחיל עם פעילות יותר רגועה.

באמצעות הליכה אפשר להתחיל תהליך עקבי של הורדה במשקל וחיטוב. לאחר שתהליך זה כבר מתייצב בצורה ברורה, אפשר לשלב גם ריצות. בעלי מבנה גוף כבד או גדול, לא מומלץ להגזים עם ריצות ארוכות. כתוצאה מכך עלולים לפתח כאבי גב מעיקים. לעומת זאת, בעלי מבנה גוף עדין יותר, עבורכם ריצות ארוכות וממושכות לא יעמיסו על החוליות ועל הגב (בתנאי שתקפידו על עבודה נכונה).

איך מרזים מהר, יותר מהר

לצורך הרזיה וחיטוב, מקובל להניח שבריצה יש יתרון. ואכן, לעוסקים בריצות בעצימות גבוהה, שריפת הקלוריות נעשית מהר יותר. הגוף מתחטב מהר ביחס לפעילות של הליכה באותו פרק זמן. מבחינה אירובית, ניתן להשיג שיפור מהיר, באמצעות ריצות של ספרינטים. אבל תמיד צריכים להסתכל על שני הצדדים של המטבע.

נסכם: גם ריצות וגם הליכות טובים מאוד לשיפור הכושר, לחיזוק שרירים, לטיפוח הגוף והרגשה טובה. בעוד שריצה חיונית לספורטאים מקצועיים, למטרות בריאות וכושר לציבור הרחב גם בהליכה אפשר להשיג תוצאות טובות. הבחירה בפעילות המתאימה תתבצע לפי הגיל שלכם, המשקל שלכם והבריאות הכללית. הכי חשוב – פשוט להתחיל. ובעוד שפעילות יותר מתונה אפשרית מדי יום ביומו, ככל שהפעילות יותר עוצמתית עדיף לרווח את האימונים (כלומר אימון יום כן ויום לא).

אהבת את המאמר? שתף\י אותו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
דילוג לתוכן