רצועה להליכון
חשמלי

רצועה להליכון חשמלי היא למעשה אחד מהחלקים אשר עליהם לעמוד בעומסים הקשים ביותר במהלך האימון בהליכון. על הרצועה לספק את התמיכה הנכונה לריצת המתאמן תוך שהיא שומרת על מערכות ההליכון השונות ובעיקר על המנוע

הליכונים מודרניים שייכים לזן הפופולרי ביותר של מכשירי כושר בכל אשר נפנה. כך למשל במלונות, כך בחדרי כושר ואף לשימוש בבית (בדגמים גדולים למדי או המתקפלים והיותר קטנים). בכל הליכון חשמלי ניתן למצוא מנוע, חיישנים, חלקים נעים, מוניטור ועוד. 

אך המרכיב שמשפיע אולי יותר מכל על חווית הריצה והאימון הינו הרצועה. בסופו של דבר, זהו המשטח שעליו אנו רצים. 

ואם יש בעיה במשטח הזה או שרצועה איננה תקינה, חייבים להחליף או לחדש רצועה להליכון חשמלי. 

מה עוד חשוב לדעת על הרצועות החיוניות? נפרט להלן:

איך לתחזק נכון
את הרצועות?

כאשר מזהים סימן כלשהו לרצועה שאיננה חלקה, אם קיים פגם, צריך למהר ולהחליף אותה. ריצה על גבי רצועה פגומה עלולה להיות מסוכנת והחלק הזה עלול להתחמם ואפילו להעלות ריח חרוך. 

על מנת להשיג חווית אימון מקסימלית וטובה, על מנת לרוץ בבטחה, הכלל הראשון הוא להבין לא רק מתי לתקן אלא איך לתחזק נכון רצועה להליכון חשמלי. תמיד, דאגו שיהיה לכם בהישג יד שמן מקצועי לשימון הרצועות. כדאי להעדיף שמן מיוחד להליכונים, שבדרך כלל מגיע על בסיס סיליקון.

אל תמתינו עם השימון רק למצב שבו הרצועה מתחילה להשמיע חריקות מעצבנות. אל תחכו לראות שהיא מתחממת יתר על המידה. באופן קבוע, שמנו בכל כ-10 שעות הפעלה לערך. 

זוהי המלצה כללית שכן הדברים עשויים להשתנות בהתאם לסוג ההליכון שלכם ובהתאם לסוג הרצועה והעומס המוטל עליה (למשל בשל משקל המתאמן).

מתי שימון
איננו מספק

שימון של רצועות ההליכון מהווה פעולה חשובה השומרת על תקינות המכשיר, מונעת התחממות או תקלות (כגון הפרעה בפעולה רציפה). 

אבל אי אפשר להסתפק בשימן כאשר מופיעים סימני בלאי. אם הבחנתם כי הרצועה נראית בלויה, אם יש סימנים שחוקים ולא בריאים או כאשר ישנן חריקות שלא נעלמות אחרי השימוש בשמן סיליקון – מחליפים רצועה.

 רצועה להליכון חשמלי צריכה להתאים לסוג ההליכון שיש ברשותכם. ההחלפה צריכה להיות מקצועית על מנת למנוע התרופפות של משטח הריצה כעבור זמן קצר.

האם אפשר להחליף
רצועה לבד?

בדומה לחלקי חילוף להליכון כמעט לכל מכשיר כיום, ניתן למצוא מגוון רחב של רצועות חלופיות להליכונים למכירה באינטרנט. 

אף על פי שחלק מהחנויות האלו יכולות להכווין אותך לעבר הרצועה הנכונה, התקנת הרצועה היא חשובה לא פחות. 

התקנה לא נכונה של הרצועה יכולה להוביל לפגיעה מתמשכת בתפקוד ההליכון, לתקלות במערכות השונות של ההליכון ולאימונים אשר פוגעים בגוף המתאמן. 

מסיבה זו, החלפה של רצועה להליכון אינה מומלצת לאנשים אשר אינם מחזיקים בידע ובכלים המתאימים לביצוע המשימה.

 מרבית האנשים ואפילו מנהלי חדרי כושר מקצועיים מעדיפים שגם את הרצועות יגיע טכנאי ויחליף במידת הצורך. לעיתים אף מזמינים שירות תקופתי של תחזוקה וניקוי. 

מתיחה של רצועה רופפת אפשר לבצע לבד אולם החלפה – פחות מומלץ.

לוודא שהרצועה ישרה
ומתוחה במידה ראויה

שימוש לא נכון במכשיר תזוזה לא מתוכננת או חבטה עלולים להסיט את הרצועה מהמקום הנכון. אם מרגישים כי הרצועה רופפת מדי או שהיא התעקמה או מתנדנדת, צריך לטפל בכך.

 בהליכונים מסוימים, יחסית קל לרופף רצועה מתוחה מדי ופשוט למדי למתוח אותה אם היא רופפת קלות. אם הדבר איננו עולה בידיכם, אפשר להזמין שירות תחזוקה ולהסדיר זאת.

טכנאי הבקיא בסוג ההליכון שלכם יכול להחליף רצועה לא תקינה, לחזק אותה, לישר אותה ואף לדאוג לשימון הרצועות החדשות. 

למרות שביחס למוניטור או למנוע הרצועה הינה חלק בסיסי למדי, היא חייבת להיות תקינה וטובה. כך משיגים חווית ריצה איכותית יותר, בריאה יותר, נעימה לגב ולברכיים ובקיצור, מושלמת.

איך יודעים איזו
רצועה לקנות?

לאור מגוון ההליכונים, המותגים והיצרנים, צריך לדעת אין לבחור נכון רצועה להליכון. ראשית, קחו בחשבון שקיימות רצועות מקוריות וקיימים גם תחליפים. 

עדיף תמיד לקנות את המקוריות, שמיוצרות על ידי היצרן או מאושרות לשימוש על ידו. מי שמשקיע ורוכש מוצר איכותי, לא כדאי לו ליפול דווקא בבחירת הרצועה.

בחרו את הרצועות המתאימות למותג ההליכונים שיש ברשותכם. דגמים מקובלים לשימוש בבית או בחדרי כושר כוללים למשל הליכוני יורק, vo2, פריקור. 

לפני התקנת רצועות חדשות, וודאו כי הן מתאימות למותג ההליכונים שברשותכם. זאת ועוד, ליצרנים המובילים קיימים סדרות מוצרים שונות. מוטב תמיד לבדוק שהרצועה תואמת את הסדרה שלכם, בין אם היא מהחדשות יותר ובין אם היא מהוותיקות.

דגמים ייחודיים של הליכונים, יותר יקרים, דגמים של חדרי כושר וכיוצא בזה, עשויים להצריך רצועות לא סטנדרטיות. במקרים כאלה, בדקו בשבע עיניים שמותקנת אצלכם הרצועה התואמת לדרישות שלכם.

מהי עלות
של רצועה להליכון חשמלי?

העלות של רצועה להליכון משתנה על פי איכות הרצועה וההתאמה שלה להליכונים שונים. בעוד ישנם הליכונים אשר מתאימים לעבודה עם רצועות סטנדרטיות, ישנם הליכונים אשר מצריכים רצועות יקרות וייחודיות.  

מחיר רצועה להליכון ביתי הוא בין 600-ל 800 ש"ח תלוי בדגם.

כבר בשיחת הטלפון הראשונית עם איש מקצוע מומחה יתאפשר לך להבין את העלויות של רכישת רצועה חלופית המתאימה בדיוק להליכון שלך וההתקנה שלה. 

מומלץ שלא להתפשר על איכות הרצועה אפילו אם המשמעות היא השקעה כספית נוספת, רצועה איכותית ומתאימה תוודא שההליכון שלך ימשיך לרוץ לתקופה ארוכה ולא יקרוס תחת עומס האימונים שלך.

מתי יש צורך להחליף את הרצועה?

הדרך הטובה ביותר לוודא שכל החלקים בהליכון שלך נמצאים במצב הטוב ביותר ואין סיכוי לתקלות בעתיד היא לשמור על קשר קבוע עם איש מקצוע מומחה. 

איש המקצוע יוכל לעזור לך לשמר את ההליכון שלך, לאתר תקלות בזמן ולהחליף חלקים בלויים. ללא עין של איש מקצוע, ניתן להבחין בצורך בהחלפת רצועה בהליכון כאשר הסימנים הבאים מופיעים:

  • פעולה לא רציפה של ההליכון.
  • קולות מוזרים אשר נשמעים לאחר ובמהלך ההפעלה.
  • התרופפות של הרצועה.
  • זווית לא ישרה של הרצועה ביחס להליכון.
  • סימני שריטות על הרצועה.
  • חגורה מתחממת אחרי 10 דקות הליכה או ריצה
דילוג לתוכן