רצועה להליכון
חשמלי

תוכן עניינים

הליכונים מודרניים שייכים לזן הפופולרי ביותר של מכשירי כושר בכל אשר נפנה. כך למשל במלונות, כך בחדרי כושר ואף לשימוש בבית (בדגמים גדולים למדי או המתקפלים והיותר קטנים). בכל הליכון חשמלי ניתן למצוא מנוע, חיישנים, חלקים נעים, מוניטור ועוד. אך המרכיב שמשפיע אולי יותר מכל על חווית הריצה והאימון הינו הרצועה. בסופו של דבר, זהו המשטח שעליו אנו רצים. ואם יש בעיה במשטח הזה או שרצועה איננה תקינה, חייבים להחליף או לחדש רצועה להליכון חשמלי. מה עוד חשוב לדעת על הרצועות החיוניות, נפרט להלן:

איך לתחזק נכון
את הרצועות

כאשר מזהים סימן כלשהו לרצועה שאיננה חלקה, אם קיים פגם, צריך למהר ולהחליף אותה. ריצה על גבי רצועה פגומה עלולה להיות מסוכנת והחלק הזה עלול להתחמם ואפילו להעלות ריח חרוך. על מנת להשיג חווית אימון מקסימלית וטובה, על מנת לרוץ בבטחה, הכלל הראשון הוא להבין לא רק מתי לתקן אלא איך לתחזק נכון רצועה להליכון חשמלי. תמיד, דאגו שיהיה לכם בהישג יד שמן מקצועי לשימון הרצועות. כדאי להעדיף שמן מיוחד להליכונים, שבדרך כלל מגיע על בסיס סיליקון.

אל תמתינו עם השימון רק למצב שבו הרצועה מתחילה להשמיע חריקות מעצבנות. אל תחכו לראות שהיא מתחממת יתר על המידה. באופן קבוע, שמנו בכל כ-10 שעות הפעלה לערך. זוהי המלצה כללית שכן הדברים עשויים להשתנות בהתאם לסוג ההליכון שלכם ובהתאם לסוג הרצועה והעומס המוטל עליה (למשל בשל משקל המתאמן).

מתי שימון
איננו מספק

שימון של רצועות ההליכון מהווה פעולה חשובה השומרת על תקינות המכשיר, מונעת התחממות או תקלות (כגון הפרעה בפעולה רציפה). אבל אי אפשר להסתפק בשימן כאשר מופיעים סימני בלאי. אם הבחנתם כי הרצועה נראית בלויה, אם יש סימנים שחוקים ולא בריאים או כאשר ישנן חריקות שלא נעלמות אחרי השימוש בשמן סיליקון – מחליפים רצועה. רצועה להליכון חשמלי צריכה להתאים לסוג ההליכון שיש ברשותכם. ההחלפה צריכה להיות מקצועית על מנת למנוע התרופפות של משטח הריצה כעבור זמן קצר.

האם אפשר להחליף
רצועה לבד

תיקון מנוע של הליכון, החלפת חיישן או כרטיס אלקטרוני לא מבצעים לבד. אלה פעולות שמבצע טכנאי הבקיא בהליכונים. מרבית האנשים ואפילו מנהלי חדרי כושר מקצועיים מעדיפים שגם את הרצועות יגיע טכנאי ויחליף במידת הצורך. לעיתים אף מזמינים שירות תקופתי של תחזוקה וניקוי. מתיחה של רצועה רופפת אפשר לבצע לבד אולם החלפה – פחות מומלץ.

וודאו רצועה ישרה ומתוחה במידה ראויה

שימוש לא נכון במכשיר תזוזה לא מתוכננת או חבטה עלולים להסיט את הרצועה מהמקום הנכון. אם מרגישים כי הרצועה רופפת מדי או שהיא התעקמה או מתנדנדת, צריך לטפל בכך. בהליכונים מסוימים, יחסית קל לרופף רצועה מתוחה מדי ופשוט למדי למתוח אותה אם היא רופפת קלות. אם הדבר איננו עולה בידיכם, אפשר להזמין שירות תחזוקה ולהסדיר זאת. טכנאי הבקיא בסוג ההליכון שלכם יכול להחליף רצועה לא תקינה, לחזק אותה, לישר אותה ואף לדאוג לשימון הרצועות החדשות. למרות שביחס למוניטור או למנוע הרצועה הינה חלק בסיסי למדי, היא חייבת להיות תקינה וטובה. כך משיגים חווית ריצה איכותית יותר, בריאה יותר, נעימה לגב ולברכיים ובקיצור, מושלמת.

איך יודעים איזו
רצועה לקנות

לאור מגוון ההליכונים, המותגים והיצרנים, צריך לדעת אין לבחור נכון רצועה להליכון חשמלי. ראשית, קחו בחשבון שקיימות רצועות מקוריות וקיימים גם תחליפים. עדיף תמיד לקנות את המקוריות, שמיוצרות על ידי היצרן או מאושרות לשימוש על ידו. מי שמשקיע ורוכש מוצר איכותי, לא כדאי לו ליפול דווקא בבחירת הרצועה.

בחרו את הרצועות המתאימות למותג ההליכונים שיש ברשותכם. דגמים מקובלים לשימוש בבית או בחדרי כושר כוללים למשל הליכוני יורק, vo2, פריקור. לפני התקנת רצועות חדשות, וודאו כי הן מתאימות למותג ההליכונים שברשותכם. זאת ועוד, ליצרנים המובילים קיימים סדרות מוצרים שונות. מוטב תמיד לבדוק שהרצועה תואמת את הסדרה שלכם, בין אם היא מהחדשות יותר ובין אם היא מהוותיקות.

דגמים ייחודיים של הליכונים, יותר יקרים, דגמים של חדרי כושר וכיוצא בזה, עשויים להצריך רצועות לא סטנדרטיות. במקרים כאלה, בדקו בשבע עיניים שמותקנת אצלכם הרצועה התואמת לדרישות שלכם.

דילוג לתוכן