הליכון מרעיש כיצד לפעול

תוכן עניינים

הליכון חשמלי הוא אחד ממכשירי האימון הביתיים הפופולריים ביותר, ולא בכדי. רבים מוצאים בו תחליף מושלם לחדר כושר שמחייב מנוי חודשי וזמין רק בשעות פעילות מוגבלות. עבור אחרים הוא מעניק כמה יתרונות משמעותיים על פני הליכה בחוץ: פרטיות, טמפרטורה נוחה המאפשרת פעילות בכל שעה ומזג אוויר, אפשרות לצפות במסך בשעת האימון, ואולי הכי חשוב – שיכוך זעזועים מיטבי על המסלול לעומת תנאי השטח, ועל כן מניעה אפשרית של פגיעה במפרקים ובעיקר בברכיים.

כאשר אנו עולים על הליכון בחדר הכושר, תקינותו כמעט לעולם מובטחת, ובכלל לא נקדיש מחשבה לכך שהמתקן מתוחזק ומטופל על ידי איש מקצוע באופן רציף, מה שמבטיח את אמינותו גם בפעילות האינטנסיבית במקום כזה. לעומת זאת, כל מי שרוכש מכשיר פרטי צריך לדעת שלצד היתרונות הבריאותיים והספורטיביים שנפתחו בפניו ובפני כל דיירי הבית, מדובר בנכס שיש להשגיח עליו, לטפל בו באורח סדיר ולהשגיח על תקינותו בדומה למזגן, פסנתר או מחשב ביתי.

סתם מרעיש או מקולקל?

טבעו של הליכון הוא פעילות מכנית אינטנסיבית של מנגנון צירים וחלקים שאמורים לפעול בהרמוניה ותיאום מושלם. כל סטייה או תקלה במי מהם משפיעה על המכשיר כולו, והתוצאות מורגשות – או נשמעות בקלות. המנוע חשוף ללכלוך מהנעליים, אבק באוויר וזעזועים בשל העומס המופעל עליו. צורך בתחזוקה שוטפת אינו עדות לכך שקניתם דגם זול או חלש מדי, אלא פשוט הכרח בכל מכשיר כושר מכני פעיל, מכל דגם וכל דרגת מקצועיות. 

כל כלי ממונע משמיע רעשי רקע קלים ובלתי נמנעים. מהר מאוד תלמדו להכיר את אוושת המכשיר הרגילה שלכם, וכך תדעו בקלות כאשר זו השתנתה והתגברה. שימו לב, אם ההליכון מרעיש, הבעיה איננה בכך שהרעש מעצבן, אלא שאולי התקלה משמעותית יותר. 

אסור להתעלם מכך, ומוטב להזמין טכנאי, אולם אם זה ביקר אצלכם לא מזמן וכבר ביצע תחזוקה סדירה, ניתן לאבחן עצמאית כמה מן התקלות הנפוצות.

הליכון מרעיש כיצד לפעול

הליכון מרעיש כיצד לפעול

הליכון מרעיש כיצד לפעול

מה אפשר לבדוק לבד

א. התקלה השכיחה ביותר היא בעיה ברצועת המסוע. יש לוודא שהיא ניצבת ממורכזת במקומה הנכון. אם סטתה לאחד הצדדים ונוצר חיכוך, סביר להניח כי זהו מקור הרעש. אם ידוע לכם כיצד להשתמש בברגי האלן שבגב המכשיר, ניתן לנסות לכוון את הרצועה בחזרה למקומה, אולם אם יש לכם ספק, היזהרו שלא להחמיר את הבעיה, ועדיפה הזמנת טכנאי.

ב. עוד סיבה המצדיקה קריאת שירות מקצועי ניתנת לזיהוי חזותי פשוט; אם הבחנתם בגלים קמוטים במשטח, זוהי לרוב עדות לשחיקה המחייבת את החלפתו. זהו הליך בלתי נמנע ומוטב לא להשתהות בעת הצורך. המשך שימוש במשטח בלוי עלול לגרום לא רק לנזק במכשיר, אלא לנפילה וחלילה לפציעה. 

ג. כל הליכון מצריך שימון מדי שבועיים-שלושה או עשר שעות שימוש. קולות חריקה יכולים להעיד על חיכוך וצורך בטיפול פשוט. במקרה כזה יש למרוח משמן הסיליקון (המתאים לאותו דגם) בין הקרש לרצועה, ולבדוק אם הרעשים פסקו.

ד. אם לא ביקר טכנאי זמן רב מדי, יתכן שבינתיים המנוע התלכלך ונסתם. במקרה כזה, ניתן לנתק את המכשיר מהחשמל, לפתוח את הברגים בקופסת המנוע, לנקות קודם בעדינות במברשת אבק ואז בעזרת שואב אבק. לאחר סגירת המכסה בדקו אם נדם הרעש. אם לא – זה הרגע הנכון לזמן טכנאי מוסמך.

אם ביצעתם פעולות אלו ולא הושגה רגיעה ברעשי ההליכון, הרי שבאמת אין מנוס מלהתקשר לטכנאי, ולעשות זאת טרם חידוש השימוש במתקן. זכרו – רעשי פעילות חריגים עלולים להעיד על בעיה בעלת משמעות בטיחותית למתאמן.

אהבת את המאמר? שתף\י אותו!

דילוג לתוכן