איך לתחזק הליכון חשמלי – טיפים לתחזוקה נכונה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תוכן עניינים

תחזוקה נכונה של מכשירי כושר ביתיים או מקצועיים מאריכה את חייהם. עם זאת, התשובה לשאלה איך לתחזק הליכון חשמלי מורכבת מכפי שנהוג לחשוב ורבים עדיין לא מכירים אותה. הפתרון הוא קודם כל לקרוא היטב את הנחיות היצרן של כל הליכון בנפרד, להתייעץ עם אנשי מקצוע ולא לבצע אף סוג של פעולת תיקון מורכבת ללא מעורבות של טכנאי אמין ומנוסה.

החשיבות של שימון נכון

התחזוקה הבסיסית ביותר להליכון חשמלי היא שימון אחת ל-10 שעות. בשביל לשמן את ההליכון, צריך לכבות את המכשיר או אפילו להוציא אותו משקע החשמל. לאחר מכן מרימים את הרצועה כלפי מעלה, מרססים ספריי סיליקון באופן שווה לאורך המסלול במשך 10-15 שניות וחוזרים על הפעולה גם בצד השני.

עם תום הריסוס והשימון ניתן לחבר חזרה את ההליכון לחשמל, לעלות עליו ולהגביר את המהירות ל-4 קמ"ש. מהירות כזו אמורה להספיק כדי לעשות הליכה על כל שטח ההליכון ולאפשר לשמן הסיליקון להיספג לתוך הרצועה.

בתוך כך, ייתכן ויורגש שינוי בתחושה אבל השאיפה היא להפוך את ההליכה לנעימה וחלקה יותר. אם רצועת ההליכה הופכת חלקה מדי בעקבות פעולת השימון – יכול להיות שמדובר בבלאי ושצריך להזמין איש מקצוע לבדיקה מקיפה יותר.

ביקורות מומלצות:

ביקורת יומית: בדיקה ויזואלית ואיתור רעשים

  • קבלת אינדיקציה לכך שהמסלול דורש התייחסות ושירות מחייבת הפסקה של האימון עד להגעת טכנאי. עוד קודם, אפשר לבצע ביקורת יומית על בסיס בדיקה ויזואלית ולנסות לאתר רעשים. מטבע הדברים, הליכון חשמלי לא אמור להשמיע פתאום רעשים חדשים או חריקות. אם אכן יש רעשים כאלה, סביר להניח שישנה תקלה ובדרך כלל – שהרצועה התלכלכה או נשחקה.
  • את מסלול ההליכה כדאי לנקות לפני ואחרי כל אימון כדי למנוע בלאי. את המשטח מתחת לרצועת ההליכה מנקים בעזרת מטלית יבשה וצריך לנסות להגיע איתה כמה שיותר רחוק, בעוד את מסלול הרצועה מנקים בחלק מהדגמים עם סבון נוזלי מהול במים פושרים – כאשר המכשיר מנותק מהחשמל. לאחר מכן ממתינים לייבוש מלא ורק אז משתמשים שוב בהליכון.

ביקורת שבועית: ניקוי שטחים ורצועות

  • אחת לשבוע אפשר לפתוח את מכסה המנוע ולהשתמש במפוח כדי להסיר לכלוך מהמאווררים. במקרים כאלה צריך להיזהר שלא לפגוע ברכיבים האלקטרוניים ובמעגלים המודפסים, אך בהחלט ניתן להשתמש בשואב אבק בדרגות עוצמה נמוכות.
    נוסף על כך, יש להקפיד על הבטיחות כדי לא לקבל מכה בראש או בחלקי גוף אחרים בזמן שאוחזים את הצידיות במהלך ניקוי הרצועה ופסי הדריכה. אם לא בטוחים איך לעשות את זה או מרגישים שהרצועה לא מתרוממת, עדיף לוותר ולהזמין טכנאי הליכונים.

ביקורת חודשית: שימון ברגים וניקיון הרצועה

  • הקצאת זמן ייעודי אחת לחודש אמורה להספיק כדי לתחזק הליכון חשמלי ביתי ברמה גבוהה. במסגרת פעולת התחזוקה, מה שצריך לעשות הוא לשמן ברגים רופפים ולנקות את הרצועה. באותה הזדמנות אפשר גם לבדוק את ברגי הצד ולבצע בדיקת רופפות כללית של שאר הברגים. אם הברגים אכן רופפים, מומלץ להזמין טכנאי.
איך לתחזק הליכון חשמלי

זקוק לייעוץ טכני כיצד לתחזק הליכון חשמלי?

זקוק לייעוץ טכני כיצד לתחזק הליכון חשמלי?

מלבד ביקורות תקופתיות אלו, יש לוודא את שלמות המכשיר בתחילת וסיום כל טיפול אחזקה ולא לעלות עליו בזמן הטיפול עצמו. אם במהלך האימון רצועת ההליכה סוטה מהמרכז, צריך לנסות לייצב אותה על ידי מתיחה. בכל מקרה, מומלץ לנהל את רישום הטיפולים, התקלות והביקורים של הטכנאי כדי להפחית את בעיות התחזוקה.

איך לתחזק הליכון חשמלי בלי לפרק אותו?

הטעות הנפוצה היא לנסות לתחזק לבד את ההליכון החשמלי ולהחליף בתוכו חלקים תקולים. בפועל, ניסיון כזה עלול לגרום יותר נזק מתועלת והוא מאוד מסוכן. מעבר לכך, לרוב אין בזה צורך כי אפשר להאריך את משך חיי ההליכון בעזרת שימוש נכון ותחזוקה בסיסית.

  • ראשית, אין להשאיר את ההליכון החשמלי על מהלך ריצת סרק כאשר אף אחד לא מתאמן עליו.
  • שנית, לא כדאי לעלות על משטח הריצה כשהוא נע – אלא להמתין לצבירת התאוצה יחד עם המתאמן.
    ולבסוף, מומלץ לקפל את המכשיר בתום השימוש על מנת למנוע פגיעות מיותרות במשטח ובמכשיר – ולכבות אותו על ידי המפסק הראשי אם לא מתכוונים להשתמש בו למשך פרק זמן העולה על חודש.

ציוד מתאים לתחזוקה ביתית

הליכון חשמלי שמשמש חדרי כושר ומכוני ספא צריך להיות מתוחזק בצורה אינטנסיבית יותר מאשר מכשירי כושר ביתיים. עם זאת, בשני המקרים משתמשים באותו ציוד על מנת לבצע את התחזוקה. בין היתר, ניתן לראות שבכל סוגי ההליכונים צריך לשמן את משטח המסלול בתרסיס סיליקון ולחזק מדי פעם את הברגים בצידי המסלול.

חלק מהציוד המתאים לתחזוקה ביתית משמש גם לצרכים אחרים. הדוגמא הכי טובה לכך היא שואב האבק או המפוח שאיתם ניתן לנקות את הבית ואת החצר, אך גם את צידי המסועים של ההליכון מאבק או משאריות שיער. לשם השוואה, מרכוז של משטח הריצה אחת לחצי שנה-שנה כבר דורש מעורבות מקצועית וציוד ייעודי אחר לגמרי כמו שיש במכוני כושר, בתי מלון ומרכזי קאנטרי.

התשובה לשאלה איך לתחזק הליכון חשמלי מחכה לך באתר ריפיט – נשמח לשמוע ממך!

אהבת את המאמר? שתף\י אותו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
דילוג לתוכן