מה שורף יותר קלוריות הליכון או אליפטיקל

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תוכן עניינים

הפעילות האירובית עומדת במוקד רוב אימוני הכושר. היא זו שמאמצת את השרירים והמפרקים, ומחזקת את סיבולת לב-ריאה, שהיא יכולתן של מערכות הלב, הריאות וכלי הדם להוביל חמצן אל רקמות השרירים. כידוע, ככל שעולה קצב הלב באימון ועולה צריכת החמצן – כך גוברת העצימות האירובית, זו השורפת שומנים ופחמימות בגוף.

שחייה, הליכה, ריצה, סקי או ריקוד, כולן פעילויות אירוביות. כל אחת מהן מסייעת לירידת משקל ואחוז רקמות שומניות בגוף, הפחתת לחץ הדם בשעת מנוחה, משפרות את ניצול הסוכרים ופעילות מערכת העיכול, וכך מסייעות בהפחתת גורמי סיכון נפוצים וקשים כמו מחלות לב, כלי דם וסכרת.

ראש בראש – מי לוקח?

אימון ביתי מועדף על ידי רבים על פני מכוני כושר, משום הנגישות הקבועה, הפרטיות והנוחות שבדבר. ההליכון והאליפטיקל הם כנראה שני מכשירי הכושר האירוביים האפקטיביים ביותר לצד אופני הכושר. רבים מתלבטים בין שני הראשונים הן בחדר הכושר והן בשיקולי קניית מכשיר כושר ביתי, כאשר השאלה המרכזית בדילמה היא מה שורף יותר קלוריות? הליכון או אלפטיקל.

הליכונים נועדו לדמות הליכה או ריצה, כאשר דרגת הקושי נקבעת על ידי השיפוע ומהירות המסוע. הם מציעים שליטה נוחה במאמץ המושקע, והתאמה לכל דרגת כושר אישית. ניתן ללכת עליו בשלווה למרחק רב ללא תחושת תשישות, כולל במהלך צפייה בטלוויזיה או שיחת טלפון למשל, ולעומת זאת לרוץ ספרינטים אינטנסיביים בסיבולת לב-ריאה מקסימלית. במקרה כזה, ההליכון מעניק בלימת זעזועים טובה בהרבה מריצת מסלול או שטח, ומסייע במניעת פגיעה אפשרית בברכיים.

אלפטיקלים מדמים פידול בעמידה, ובכך מאפשרים פעילות דומה לריצה, אך מפעילים גם את הידיים במקביל, משלבים פלג גוף עליון ותחתון, ובכך מפזרים ומפחיתים את הלחץ על המפרקים ושוחקים פחות את הברכיים. יתרונות המכשיר הם מניעת הטלטלות המאפיינות אימון ההליכון, ולא פעם מקשים על מי שסובל מבעיות גב, מפרקים, ברכיים או ירכיים. האלפטיקל מאזן את העומס באופן מדוייק, וכתוצאה, מייצר אצל רבים את התחושה של מאמץ פחות, וכך ניתן להמשיך בו זמן ממושך יותר.

מה שורף יותר קלוריות הליכון או אליפטיקל

מה שורף יותר קלוריות הליכון או אליפטיקל

מה שורף יותר קלוריות הליכון או אליפטיקל

אז מי שורף יותר?

אם לקצר ולפשט את הדברים, התשובה הקלה היא כי בבדיקה מדעית, שני המכשירים שורפים קלוריות במידה כמעט זהה, וההבדלים הכמותיים ביניהם משניים וכמעט ואינם קיימים. עם זאת, המענה המלאה לשאלה מורכב קצת יותר.

ראשית יש לקחת בחשבון את העובדה הבסיסית ששריפת קלוריות נטו הינה בחינה שטחית מאוד של ערך ומשמעות הפעילות הגופנית. אם זו המטרה הבלעדית, הרי שתמיד קל ויעיל יותר לחסוך אכילת ממתק מיותר מאשר להזיע שעה על המכשיר לשם כפרה. שנית, רמת שריפת הקלוריות בין אדם לאדם היא השלכה של עצימות הפעילות ושריפת האנרגיה בגוף.

על כן, התשובה האמיתית היא בעצם אינדיבידואלית; על איזה מהמכשירים נוח למתאמן לפעול, ובאיזה מהם יש באפשרותו להשתמש בעצימות רבה יותר, ובמשך זמן ארוך יותר. במילים אחרות – אם זמן האימון שלכם מוגבל, מוטב לבחור במכשיר בו מתאפשרת לכם פעילות בעצימות גבוהה יותר מבין השניים, אך אם זמנכם אינו מוגבל, כדאי לבחור בנוח ביניהם, שעליו תוכלו לעבוד שעות ארוכות יותר.

מה שמתאים עבורך

בעוד שמחירי אלפטיקלים מתחילים בכאלף שקלים, הליכון בסיסי יעלה כמעט כפול מכך. לעומת זאת, ניתן לרוב לקפל ולאחסן אותו, בשעה שאלפטיקל מצריך מקום קבוע בבית. יתכן וזהו שיקול משמעותי יותר ממדד שריפת הקלוריות, שכן שניהם מציעים פוטנציאל גבוה ואפקטיבי לאימון אירובי מעולה, והתשובה לבחירה בין השניים היא אישית ופשוטה: בזה שהאימון בו נוח ומהנה יותר עבורך.

אהבת את המאמר? שתף\י אותו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
דילוג לתוכן