חשמל סטטי בריצה על הליכון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תוכן עניינים

חשמל סטטי בריצה על הליכון איך זה נוצר? כל התשובות

גם מי שמעדיפים באדיקות הליכונים על פני ריצה או הליכה בחוץ, חייבים להודות שחשמל סטטי הוא אחת המכות המעצבנות ביותר. לא משנה כמה פעמים כבר חטפת, אותה נגיעה במכשיר שמלווה בחשמול מקפיצה אותך כל פעם מחדש, ויכולה ממש להוציא את החשק להשתמש בו.

כמות מוגזמת של מטען חשמלי באוויר לא רק מטרידה למתאמנים, אלא גם עלולה להזיק לרכיבים האלקטרוניים במכשיר, ולהצריך תיקון או החלפה של הכרטיס. למרבה הצער אין שיטה למניעה מלאה של התופעה, אולם ישנן מספר דרכים עצמאיות ומקצועיות שיכולות לסייע ולהקל.

למה יש ניצוצות בהליכון שלי?

תופעת החשמל הסטטי במסילות כושר נובעת ממספר גורמים, ובראשם הפעולה המתמשכת של חיכוך בעת השימוש. מסלולי ריצה שמונחים על שטיחים רגישים יותר לכך. סביבה יבשה או מאובקת עלולה להחריף את עוצמת ותכיפות המקרים. מכשירים שאינם מנוקים בתכיפות וביסודיות מספקת עלולים לאגור אבק, ולסבול מהתופעה ביתר שאת.

גרוע מכך הוא כדור השלג שנוצר בדרך זו; החשמל הסטטי מושך ושואב אליו אבק נוסף מהרצפה והאוויר, כמו גם שיערות וסיבים שעלולים עם הזמן לפגוע במנוע. סיבה מעצימה נוספת עלולה להיות חיכוך יתר של חגורה בלויה, ואולי חיבור פגום של כבל ההארקה בתקע המכשיר.

חשמל סטטי בריצה על הליכון

חשמל סטטי בריצה על הליכון ?

חשמל סטטי בריצה על הליכון איך זה נוצר?

פתרונות אפשריים

ישנן כמה שיטות שיכולות לסייע ממשית בהפחתת תכיפות ועוצמת מכות החשמל הסטטי בעת הנגיעה בחלקיה המתכתיים של מסילת הכושר. לפני שתפנו את הבעיה לטיפול טכנאי הליכונים באזור, ישנם כמה פטנטים שיעזרו לכם גם עצמאית.

• נסו לגעת באופן תכוף יותר בידיות, וכך לפרוק את המטען החשמלי ולא לתת לו להצטבר.

• שימוש במשטח גומי להליכון לא רק מסייע משמעותית בהפחתת הבעיה, אלא גם מועיל בהרחקת לכלוך ואבק מהמנוע. למעשה רכישתו תחזיר את עצמה אם יחסך בעזרתה רק ביקור טכנאי אחד, שהיה מוזמן לפתור בעיה שנבעה מאבק. כתחליף פחות מושלם אך חסכני, ניתן להמיר את הגומי הייעודי במזרון אימונים דק ופשוט.

• האוויר בארץ אמנם לח בדרך כלל, אולם בעיקר בחורף כאשר הוא יבש יותר, ובמיוחד בחדר בו פועל מזגן לחימום, תיתכן תופעת חשמל סטטי מוגברת. פתרון לכך יהיה הנחת מגבת רטובה על הרצפה או הצבת כלי עם מים וכמה פלחי לימון ליד מקור האוויר בחדר.

• שימון קבוע של משטח הריצה בהתאם להוראות היצרן יפחית התחשמלויות באופן שוטף הודות להפחתת יסוד החיכוך שגורם לבעיה. יתכן גם שרצועת ההליכה אינה ממוקמת במדוייק במקום המיועד לה, ולכן מגבירה את השפשוף. אם זיהיתם שמיקומה הוסט וידוע לכם כיצד לאזן אותה, כדאי בהחלט לנסות.

• מקור חשמל בלעדי עשוי להפחית בכמות החשמל הסטטי. הקפידו לחבר את המכשיר לשקע המשמש אותו בלבד ומחובר ישירות לקיר – ללא מכשירים שותפים.

• שימוש בבגדי כותנה יעזור ויקל משמעותית לעומת אימון בבגדים מבדים סינתטיים; ניילון ופוליאסטר נטענים חשמלית במידה גבוהה בהרבה מאשר בד טריקו טבעי. באותו אופן נסו גם להחליף נעליים, יתכן שחלק מהאשמה טמון בהן.

• ניגוב משטח הריצה במרכך כביסה עשוי להפחית בתדירות החשמולים.

• ספריי אנטי-סטטי ניתן לרכישה בחנויות, ריסוס סביב המכשיר אמור לנטרל את החשמל בחלל המידי לו.

טכנאי הליכונים ידע לפתור את הבעיה

אם כל המאמצים האלו לא גרמו להקלה ממשית, הרי שכדאי לזמן שירות מקצועי. טכנאי הליכונים יוכל להחליף את רצועת הפעילות אם היא שחוקה, יבשה או בלויה מדי, ובכך מעצימה את החיכוך. בנוסף לכך, בעל מקצוע ידע גם לעגן את ההארקה החשמלית של מסלול הריצה בעזרת ברגים ייעודיים לכך, אשר מצויים בתחתית מכשיר הכושר. באופן זה ניתן לגרום לפריקה דרך מערך התשתית הביתי.

אהבת את המאמר? שתף\י אותו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
דילוג לתוכן